آب آشامیدنی سالم و تأثیر آن بر کودکان

آب آشامیدنی سالم و تأثیر آن بر کودکان

مبحث تأثیرات آب آلوده و ناسالم بر کودکان دارای اهمیت بالایی می باشد، زیرا آنها نسبت به افراد بالغ بدن ضعیف تری دارند و بروز عوارض جانبی ناشی از نوشیدن آب های آلوده در آنها بیشتر می باشد.

علاوه بر اینکه وبا و اسهال بر اثر آب ناسالم شیوع می یابد و می تواند منجر به مرگ و میر کودکان شود، دانشمندان کانادایی در بررسی های خود نشان داده اند که آلودگی آب های زیرزمینی به فلز منگنز و استفاده از این آب ها برای نوشیدن، می تواند ضریب هوشی کودکان را کاهش دهد.

کاهش ضریب هوشی

این دانشمندان تجمع منگنز موجود در آب شیر خانه های مختلف را در کنار میزان تجمع فلزات آهن، مس، سرب، روی، آرسنیک، منیزیم و کلسیم اندازه گیری کردند و سپس یک سری تست هوش که برخی پارامترهای شناختی، حرکتی و رفتاری را ارزیابی می کردند، از این کودکان گرفتند.

محققان توضیح دادند که ضریب هوشی *IQ* در کودکانی که از آب های با حداکثر تجمع منگنز بالای 20 درصد مصرف می کردند، به طور متوسط 6 درصد کمتر از کودکانی بود که از آب با منگنز کم یا بدون منگنز می نوشیدند.

مراقب کلیه های کوچکشان باشید

متخصصان می گویند مصرف آب سالم تاثیر مهمی در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه در کودکان دارد.

دکتر حسن اتوکش، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید:”مصرف زیاد آب به دلیل این که باعث رقیق شدن ادرار و کاهش غلظت ادرار می شود، مهمترین تاثیر را در پیشگیری از سنگ کلیه در کودکان دارد.”

به طور کلی در کودکان زیر 2 سال به علت رشد سریع کودک، میزان اسید اوریک ادرار بسیار بالاست و به همین علت این دسته از کودکان در مقایسه با بالغان یا کودکان بالای 2 سال، بیشتر در معرض ابتلا به سنگ های کلیوی قرار دارند.

 

 

اگر مصرف مایعات و آب در کودکان در این سن کم باشد باعث به هم چسبیده شدن مواد اسیدی داخل ادرار شده و در نهایت منجر به سنگ کلیه می شود.

در واقع این وظیفه والدین است که با مصرف مایعات و به خصوص آب در کودکان را افزایش دهند تا از بروز سنگ های کلیوی پیشگیری شود. رنگ طبیعی ادرار شفاف و به رنگ آب است و باید مصرف آب آن قدر بالا باشد تا ادرار رنگ طبیعی به خود بگیرد.

با تهیه یک دستگاه تصفیه آب خانگی در منزلتان، آب مصرفی سالم و عاری از میکروب ها و مواد آلاینده و مضر داشته باشید، و همچنین سلامت خانواده تان را بالا ببرید.

شما می توانید از مقاله کلر چیست دیدن نمایید تا نسبت به تأثیرات کلر بر بدن مطلع شوید.

تولیدی بازرگانی آراد تصفیه www.Aradtradingco.com