کلر چیست؟

chlorine

کلر با عدد اتمی 17، برای اولین بار توسط کارل ویلهام شیله کشف شد. که وی فکر می کرد این عنصر دارای اکسیژن است!

همانطور که میدانید برای گندزدایی آب از کلر استفاده می کنند، کلر یکی از مواد مقرون به صرفه است که برای گندزدایی آب استفاده می شود، اما کلر مضراتی نیز دارد، که به صورت مفصل تر به آن می پردازیم.

مزایای کلر موجود در آب:

کلر موجود در آب به علت هزینه پایین برای گند زدایی مناسب است، همچنین کلر برای سلامت نگهداشتن آب در بازه زمانی بیشتر بسیار مناسب است. اما پیشنهاد می شود که قبل از نوشیدن آب حذف کلر انجام شود. که این کار با دستگاه تصفیه آب خانگی بازرگانی آراد تصفیه امکان پذیر است.

معایب کلر موجود در آب:

از جمله معایب کلر می توان به مشکلات ریوی، مشکلات تنفسی و سرطان ها را بیان کرد، که با حذف کلر آب در زمان نوشیدن این مشکلات به حداقل خواهد رسید. تحقیقات نشان می دهد که حتی در جنگ جهانی دوم از گاز کلر جهت ایجاد اختلال تنفسی و سرطان استفاده می کردند. نکته جالب اینجاست که حتی موجودات آبزی در داخل آب کلردار طول عمر کوتاهی خواهند داشت، یکی دیگر از معایب کلر آب، خارش پوست می باشد که بسیاری از افراد از آن گله مند هستند، حتی دوش گرفتن با آب کلردار موجب ریزش مو و خارش پوست می گردد،  کلر زمانی که به آب اضافه می گردد باعث ایجاد تری هالومتان می شود که یکی از مواد بسیار خطرناک است که عامل سرطان می باشد.

نتیجه گیری: پس با توجه به توضیحات فوق می توان نتیجه گرفت که کلر برای نگهداری آب در لوله کشی شهر مناسب است اما در هنگام نوشیدن باید از آب حذف گردد، تا مشکلات گفته شده را به حداقل رساند.

نیترات : وجود نیترات، نیتریت و آرسنیک در آب، موجب بیماری و سرطان می شود، مطابق تحقیق و بررسی که در شهرستان لارستان در تابستان 1398 توسط صالحی فرد و اسکندری انجام شد که پیرو بررسی نیترات آب آشامیدنی با سرطان مثانه بود به این نتیجه رسیدند که شاید بتوان نیترات را بعنوان یکی از عوامل زمینه ساز سرطان مثانه معرفی کرد.