تاریخچه تصفیه آب به روش RO

WhatsApp Image 2020-07-20 at 08.55.06

روش RO به کمک غشاء های ممبران اولین بار در سال 1748 میلادی توسط ژان آنتونی نوله انجام شد. روش RO در 200 سال پس از آن همچنان به عنوان یک روش آزمایشگاهی باقی ماند. در سال 1949 میلادی دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا برای اولین بار روش RO را به کمک غشاء های ممبران برای تصفیه آب دریا به کار برد.

بعدها تحقیقات انجام شده توسط این دانشگاه و دانشگاه فلوریدا منجر به تولید موفقیت آمیز آب آشامیدنی از آب دریا در اواسط دهه 1950 میلادی شد، اما حجم آب آشامیدنی بدین روش همچنان برای مصارف تجاری ناکارآمد بود تا اینکه در طول زمان و با پیشرفت تدریجی تکنولوژی کار به جایی رسید که در اواخر سال 2001 میلادی در کل جهان 15200 پروژه تولید آب آشامیدنی به این روش در دست اجرا در آمد.

چرا به دستگاه تصفیه آب خانگی نیاز داریم؟

در حقیقت نه تنها خانواده های ایرانی بلکه تمام مردم دنیا باید در منزل خود جهت تصفیه آب آشامیدنی که شامل آب مصرفی جهت نوشیدن، چای ، قهوه، طبخ غذا و حتی آبکشی سبزیجات و میوه ها باید از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنند.

و اما علت ضرورت این دستگاه ها: تا به امروز در تمام دنیا بر روی آب بهداشتی که توسط سازمانهای آب تامین و از طریق شبکه های آبرسانی توزیع می شود، دو عمل انجام می گردد:

1- به روش های فیزیکی( نظیر حوضچه های ته نشینی و استفاده از آشغالگیرها) تا حدودی مواد معلق در آب حذف می شوند.

2- با استفاده از مواد شیمیایی( عمدتا کلر و مشتقات آن) میکروب زدایی انجام می شود.

اما این میزان تصفیه و میکروب زدایی برای آن قسمت از آب که صرف آشامیدن انسان می شود کافی نیست. زیرا املاح و مواد مضر که در آب به صورت محلول وجود دارد( نظیر نیترات، نیتریت، آرسنیک، سموم کشاورزی، فلزات سنگین و …) با این روش از آب حذف نشده و وارد بدن انسان می شود. ولی دستگاه های تصفیه آب با فیلتر اسمز معکوس قادر است مواد مضر محلول در آب را حذف نماید به طوری که آب خروجی از این دستگاه ها عاری از هرگونه مواد زیان بار است.